Norsko

Bergen

Znak Bergenu

Ve 13.století bylo město Bergen největším městem říše Norgesveldet. Město vzkvétalo jako centrum obchodu, zejména vysušených ryb. V roce 1299 se stalo hlavním městem Oslo. V 15. století se ve městě začalo rozvíjet loďařství. Evropským městem kultury bylo zvoleno v roce 2000, ačkoliv má atmosféru maloměsta.

Bergen

Čtvrť Bryggen

Část města severně od přístavu Vagen. Míchá se zde stará a nová architektura.

Bryggen

Bryggen v Bergenu

Po 400 let, až do roku 1754 byla tato část města norského hanzovního obchodu. Poté tyto sklady fungovaly jako centrum obchodu s rybami a rybími produkty. Středověké štítové domy na nábřeží již mnohokrát zachvátil požár. Po posledním v roce 1955 zůstalo jen deset neporušených štítů. Dnes je Bryggen středisko umělců a vyhlášených restaurací se skvělou nabídkou jídel. Dokonce se ocitl na seznamu UNESCO.

Kostel Sv. kříže (Korskirchen)

Nachází se v nejzašší části přístavu Vagenu. Postaven byl na přelomu 11. a 12. století v podobě trojlodního románského kostela. Jižní rameno příčné lodi přibylo v roce 1615 a severní roku 1623. Po těchto dostavbách, má stavba křížový půdorys.

www

Bergenská katedrála (Domkirchen)

Bergen Domkirchen

Původně byla farním kostelem Olavskirchen, postaveným v druhé polovině 12. století. V roce 1250 kostel převzali františkáni. Nakonec i se spoustou jiných budov Olavskirchen padl popelem po obrovském požáru. V roce 1937 jej obnovil luteránský biskup Geble Perssøn. Posltavil novou věž a nad západní vchod instaloval hodiny. Několikaboký gotický chór zůstal nedotčený. Místní varhany mají 6 rejstříků.

Hradní brána (Buekorpsmuseet)

Původně soukromá rezidence, stará 400 let. Dnes zde jsou chlapecké brigády-lukostřelecké sbory. Vznikly v 50. letech 19.století v Bergenu a staly se součástí městských tradic. Dříve mezi sebou tyto sbory velmi vážně soupeřili, dnes se souboje neberou již tak vážně.

Akvariárum (Akvariet)

Akvárium v Bergenu

Akvárium je jedno z největších turistických atrakcí v Bergenu. Nalezneme zde největší sbírku sladkovodních ryb a bezobratlých. Nachází se zde 9 velkých a 40 menších akvárií. Dále se zde můžeme pokochat bazény s mořskými ptáky, tuleni a tučňáky.

www.akvariet.com

Moderní koncertní síň-Grieghallen

Otevřena byla roku 1978 a projektoval ji dánský architekt Knud Munk. Je to největší síň svého druhu v Norsku. Pojme 600 návštěvníků. Konají se zde baletní, koncertní,operní představení a kongresy. Během mezinárodního festivalu slouží jako hlavní scéna. Tento festival se pořádá od roku 1953 vždy v květnu a červnu. Od května zde každý čtvrtek hraje Filharmoniske Orkester-Bergenská filharmonie, která vznikla roku 1765.

Muzea v Bergenu

Norské rybářské muzeum (Norges fiskerimuseum)

Nachází se na nábřeží Vagenu. Nabízí výhled na tradiční norský rybářský průmysl a jeho zdroje. Návštěvníci zde najdou rybářské čluny a vybavení, rybářské metody k lovu sleďů, tresek, velryb či tuleňů.

Bryggens Museum

Muzeum se zaměřuje na archeologické nálezy zahájené po katastrofickém požáru v bryggenu v roce 1955. Předměty jsou obrazového, písemného materiálu včetně runových nápisů za 14. století.

http://www.uib.no/bmu/

Hanseatiske Museum

Hanseatisk museum

Založené v roce 1872, sídlí v jednom z rozlehlých Bryggenských domů. Budova pochází z hanzovní éry. Interiéry z počátku 18. století umožňují nahlédnout do života obchodníků.

Zvláštní oddělení sestavené ze čtyř místností kde se nachází stolování, zabavě, vzdělání a k vytápění v zimě.

Hanseatisk museum

Muzeum užitého umění-Pergamentum (Vestlandske Kunstindustrimuseum)

Sbírka zahrnuje výtvory tamnějších zlatníků, buddhisticko-čínské klenoty z doby dynastií Sung, Ning a Čching. Jsou zde známé housle Gaspara ze Salo z roku 1562 pro hudebníka Ole Bullovi. Součástí muzea je i venkovské sídlo v Damsgårdu vzdálené 5 kilometrů od Bergenu. Nadále továrna 20 kilometrů od města i s dělnickými domky a rezidencí svého majitele.

Bergen kunstmuseum

Tři hlavní sbírky jsou umístěny ve dvou objektech u Lille Lungegårdsvann. Městská umělecká sbírka vznikla v roce 1878 a v roce 2000 byla rozšířena o dvě budovy v Lars Hilles Gate, která proslula pod názvem Vestlandská národní galerie s norskou a evropskou kolekcí vizuálního umění od 19. do 20. století. Malby zde mají např. Muncha, Picassa, Koróna, Kleeho a Utrilla. Další kolekce Rasmuse Meyera klade důraz na norské a skandinávské umění v letech 1760-1915.

Bergen Museum: De Naturhistoriske Samlinger-Přírodovědecká sbírka

Jsou zde botanická, geologická a zoologická kolekce. V zoologickém oddělení vzbuzují pozornost vycpaná zvířata: ptáci, ryby atd. Geologické oddělení Vás zaujme sbírkou nerostů. Také zde nalezneme výstavu „Vývoj člověka“. Další exponáty souvisejí s vývojem planet.

Botanická zahrada je v letních měsících plná květů. Ve sklenících jsou po celý rok tropické rostliny. Byla založena v roce 1897 a v průběhu let se v ní nashromáždilo cca 3000 různých druhů rostlin. Pro tak velký výběr rostlin vznikla další budova vzdálená asi 20 kilometrů. Bergentská muzea připravila půdu pro založení Bergentské univerzity, která má dnes sedm fakult, 90 ústavů a studuje v ní více než 17 000 posluchačů.

Bergen museum: De Kulturhistoriske Samlinger-kulturněhistorická sbírka

Nachází se naproti přírodovědeckému muzeu. Muzeum se zaměřuje na kulturu a lidové umění, ale jsou zde i předměty ze zahraničí. Exponáty jsou uspořádány do tematických expozic.

Bergen Museum

Tip: Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Katedrála v Bergenu

Vnitřek katedrály Domkirchen v Bergenu.

Přístav v Bergenu

Starý přístav v Bergenu v Noci.

Mapa Bergenu

Stará mapa Bergenu z roku 1877.

Akvárium

Rybička v místním akváriu.

Bergenské lukostřelecké sbory

Tradiční bergenské lukostřelecké sbory.

Bergen, nábřeží

Pohled na přístav a nábřeží z moře.

jinde:
stránka:
Poznejte Norsko - norsko.poznejte.cz - webdesign Ošklivý sup