Norsko

Ostrov Bygdoy

Prostírá se na konci oslofjordu, nedaleko centra metropole Oslo. Ostrovem byl téměř do konce 19.století, kdy průliv mezi Frognerkilenem a Bestumkilenem vyplnila voda. Dnes zde jsou nejexkluzivnější byty a je vyhledávaným cílem turistů. Opět zde nalezneme spoustu muzeí. Polovinu ostrova zaujímá Kongarden, jako samostatné hospodářství. Spojitosti s královskou rodinou sahají až do 16. století. Královská rodina sem chodívala honit. Les zde zůstal dodnes. Bydgoy se může pochlubit i dvěma oblíbenými plážemi Huk a Paradisbukta.

Doprava na ostrov

Dostanete se sem velmi snadno. Trajekty sem vyplouvají několikrát za hodinu z nábřeží naproti radnici Radhuset. Plavba trvá jen několik málo minut. Další možností jsou autobusy vyjíždějící z YJernbanetorvet a Nationaltheatret. Poslední možnost je cesta vlastním automobilem.

Památky a muzea na ostrově Bygdoy

Norsk Folkemuseum - skanzen

Norsk Folkemuseum

Skládá se z více než 150 budov. Založil jej Hans Aall v roce 1894. Skanzen Vám přiblíží dávný život norských vesničanů. Stavby byli svezeny z různých částí země. Dobře jsou zde zastoupeny lidové kroje a norské lidové umění s bohatou řezbářskou tradicí. Každoročně se zde konají Vánoční trhy.

http://www.norskfolkemuseum.no/

Vikingskipshuset - muzeum vikingských člunů

Muzeum vikingských lodí

Nejvzácnějším exponátem jsou dvě zachovalá plavidla z 9. století. Plavidla byla nalezena v pohřebních mohylách na zemědělské půdě. Používaly se k přepravování ostatků velmožů do říše mrtvích. Pohřební výbavu doplňovaly šperky, zbraně a různé nástroje. Muzejní budovu navrhl Arnstein Arneberg v roce 1914.

http://www.khm.uio.no/vikingskipshuset/

Kon-Tiki Museet - muzeum voru Kon-Tiki Museet

Kon-Tiky je vor udělaný z balzového dřeva. Thor Heyerdahl se s pětičlennou posádkou vydal v roce 1947 přes Tichý oceán. Ve 101 dnech zdolali přes 8000 kilometrů z Peru do Polynésie. Kromě voru jsou zde i předměty spjaté s plavbou. Muzejní knihovna má 8000 svazků a je v ní největší světovou sbírkou literatury o Polynésii.

http://www.kon-tiki.no/

Norsk Sjofarts - námořní muzeum

Leží nejjižněji na Bodgoy. Muzeum se zaměřuje na námořní norské tradice, rybářský průsmysl, stavbu lodí (stará 1500 let), lodní dopravy a mořské archeologie. V hlavní síni nás překvapí válečná loď Kong Svetre-model parní fregaty norského námořnictva. Nechybí zde ani rybářský člun a jiná funkční plavidla. Působí zde námořní oddělení archeologie. Muzejní knihovna zahrnuje sbírku kreseb námořní literatury, archivy a fotografie.

Fram muzeum

http://www.fram.museum.no/

Hukodden

Velkou část jižní strany Bodgoy od Osla zabírá veřejná půda s cestami podél pobřeží a řes zalesněné plochy. Na nejjižnějším místě ostrova je pláž Hukodden. Kvalita vody je zde velmi dobrá ačkoli je poblíž města. Nejdále na Huku je obrovský rozhled na Oslofjord. V parku se nachází moderní velký oblouk od Henryho Moorea. Na severu od Huku se nachází nudistická pláž a za ní Paradisbukta (Rajská zátoka).

Bydgoy kongsgard

Letní sídlo krále Olafa V. Později se však stal klášterním majetkem. Budova putovala z ruky do ruky mnoha vládcům. Za vlády Oskara II., jenž v roce 1881 zřídil skanzen starobylích norských dřevěnic. Ke stavbě se váže i několik kilometrů okolní půdy.

Tip: Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Vor Kon-Tiki

Vor Kon-Tiki ve stejnojmeném muzeu voru Kon-tiki.

Norsk Folkemuseum - skanzen

Vnitřek stavení ve skanzenu Norsk Folkemuseum.

Gol Stavkirke

Typický skandinávský dřevěný sloupový kostel Gol Stavkirke také ve skanzenu Norsk Folkemuseum.

jinde:
stránka:
Poznejte Norsko - norsko.poznejte.cz - webdesign Ošklivý sup