Norsko

Oslo - východní část

Čtvrť Kvadraturen

Z minulosti po velkém požáru se zde zachovalo pouze pár starých domů. Přesto stále vyniká historickou architekturou.Tuto čtvrť tvořila pravoúhlá síť ulic. Také zde nalezneme pevnost Akerhus z které je nádherný pohled na Oslofjordy a jižní Oslo. Nesmí tu chybět ani restaurace, památky, muzea a trhová náměstí.

Regjeringskvartalet - vládní čtvrť

Nachází se v ulici Akersgata. Dominantou je vysoký blok s půdorysem ve tvaru H a v horním patře sídlí kanceláře ministerského předsedy. Regjeringskvartalet vznikal v pěti fázích. Dvanácti patrová budova byla dokončena roku 1958. V roce 1990 přibyla dvě další podlaží. Na výzdobě se podílele např. Pablo Picasso.

Christiania Torv - staré náměstí

Byla zde velmi bohatá doprava dokud se v 90. letech neodklonila tunelem. Nyní je to velmi příjemné místo. V roce 1997 zde byla postavena fontána od Wenche Gulbrannsena. Náměstí obklopuje několik historických budov, jako např. první městská radnice, Posádková nemocnice a sídlo Společnosti oslovských umělců.

Youngstorget (náměstí)

Sídlí zde dělnické hnutí, Norská dělnická strana a odborového svazu. Nalezneme zde i kancléře Strany pokroku a Liberální strana. Náměstí bylo založeno v roce 1846 a řadu let sloužilo jako dobytčí trh. Jméno nese po kupci, který tuto oblast ve svém životě vlastnil. V roce 1990 podstoupilo renovaci. Byla zde např. postavena kašna z roku 1880.

Památky

Stortinget - norský parlament

Stortinget - norský parlament

Tuto honosnou budovu projektoval švédský architekt Emil Victor Langlet. Stavba byla zahájena 10. října 1861 a veškeré práce trvaly 5 let. Parlament zasedal poprvé v roce 1866. Parlament byl několikrát rozšířen a zrekonstruován. V 50. letech 20. století přibylo nové křídlo. Zasedací síň má 165 sedadel a připomíná amfiteátr.

Oslo Domkirke - katedrála

Oslo Domkirke - katedrála

Je to hlavní kostel. První kámen byl položen v roce 1694. oltář a kazatelna je z roku 1699 a interiér byl dokončen ve 20.letech 18. století. Je zde spousta vitrážím od Emanuela Vigelanda. Katedrála má 900 míst k sezení a v roce 2001 se zde konal svatební obřad korunního prince Haakona a Mette-Marit. Ve věži visí obrovský zvon o váze 1600 kg a tři menší zvony. Pod podlahou se nalézá krypta.

Oslo Nye Teater (oslovské nové divadlo)

Rozděluje se na tři části. Hlavní divadlo ( Hovedscenen) v Rosenkrantzgate, Centralteatret v ulici Akersgata a Dukketeateret (Loutkové divadlo) ve Frognerparkenu. Hlavní divadlo bylo postaveno ve 20. letech minulého století s cílem uvádění nových norských i zahraničních dramat. Nejvíce se zde však hraje komedie.

Den Norske Opera

Norsko mělo svou první operní budovu v roce 1959. první ředitelkou státní opery se stala norská operní hvězda-sopranistka Kirsten Flagsdová.

Další zajímavosti ve východním Oslu

Den Gamle Logen

Od konce 19. století do roku 1947 zde zasedala městská rada. Na konci 2. světové války zde byla i soudní síň, kde byl Vidkund Quiling odsouzen k smrti za zradu. Budova byla dostavena roku 1839. Středem budovy je rozlehlá neklasicistní hodovní síň se skvělou akustikou. Dříve i dnes slouží jako koncertní sál.

Borsen (burza)

Patří k nejstarším budovám v Oslu. Tuto neklasicistní budova s dorskými sloupy navrh Christian H. Grosch. V roce 1910 přibyla dvě boční křídla. Burza má vlastní knihovnu, čítárnu, muzeum,obchodu se starožitnostmi a portrétní galerie.

Oslo Reptilpark (nevelký, ale příjemný park)

Je velmi oblíbený rodiči s dětmi. Nalezneme zde nejrůznější druhy živočichů. V úterý je den krmení. Děti do dvou let mají vstup zdarma.

Oslo Spektrum (kulturní komplex)

Vlastní 10 800 míst k sezení a odehrávají se zde velké sportovní a kulturní události. Např. Norský vojenský pochod s hudbou, oslovská jezdecká show s drezurami a exhibičními skoky, koncert u udělování Nobelovy ceny míru. Také zde vystupují mezinárodní hvězdy a na utkání v házené. Fasáda utvořená jako mozaika od Guttorma Guttomsgaarda je z 40 000 glazovaných cihel. J tvořena do abstraktních tvarů prostřídané lidskými postavami.

Tip: Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Oslo Borsen

Budova burzy v Oslu

jinde:
stránka:
Poznejte Norsko - norsko.poznejte.cz - webdesign Ošklivý sup