Norsko

Oslo - západní část

Zajímavé památky

Karl Johans Gate (hl.třída)

hlavní třída Karl Johans Gate

Nachází se v srdci Osla a je nejslavnější a nejrušnější tepnou v Norsku lemována neoklasickými budovami. Ulici projektoval H.D. F. Linstow. Každý den po ní projde okolo 100 000 chodců. Nejimpozantněji působí horní část ulice. Zde stojí Stortinget-norský parlament a na západním konci Slottet- Královský palác. Mezi nimi leží univerzita, Nationaltheatret, park Studenter a umělé kluziště, které je v zimě přístupné veřejnosti (brusle se půjčují). Dolní část končí hlavním nádraží. Objevíte zde i tržnici Basarhallene v kirkeristenu.

Ulice je oblíbeným místem dostaveníček. Karl Johans Gate je samozřejmě také centrem státních akcí a návštěv 17. května se zde koná Oslovský festival.

V roce 2000 byl v ulici nainstalován systém, který ozařuje fasády domů, muzeí, paláců atd.. Návštěvníky často překvapí čilý noční ruch, který zde panuje.

Slottet - Královský palác

Slottet - Královský palác

Shlíží na centrum z vyvýšeného místa z konce Karl Johans Gate. Stavba začala vznikat v roce 1818 za vlády Karla Johana po nástupu na švédsko-norský trůn. Návrh stavby vytvořil H.D.F. Linstow. Na stavbě se také podíleli v roce 1836 H.E. Schirmer a J. H. Nebelong. Vlysy v pompejském stylu v hodovní síni vytvořil Peter Wergmann. Palácovou kaplí a tenečním sálem se zabýval Linstow a Ptačí místnost vyzdobil malíř Johanes Flinstow. Stavba byla dokončena za vlády Oskara I., ale jako stálé sídlo začala tato stavba sloužit až v roce 1905. Norsko se stalo samostatným. Na konci 20. století se palác kompletně rekonstruoval. Palác má tři křídla se třemi podlažími. Neoplocené zahrady budovu obklopují z jihu a východu. Nachází se zde výtvarná sbírka a prohlídky s průvodcem jsou zde možné od roku 2000.

Radhuset - městská radnice

Radhuset

V roce 1918 vyhráli soutěž o návrh Arnstein Arneberg a Magnáš Poulsson. Otevřena byla roku 1950, u výročí 900. založení města. Radnice je administrativním centrem metropole. Uvnitř se nachází slavnostní sál zvaný Radhushallen, kde se nyní uděluje Nobelova cena míru. Na výzdobě budoby se podíleli známí norsští umělci např. Henrik Sorensena.

Universitetet

Klasicistní budova z roku 1852 postavena za vlády Frederika VI.. Na severovýchodní straně Karl Johans Gate. Tvoří ji tři objekty obklopující Univerzitní náměstí. V průběhu let se akademické dění přesunulo do Blidernu na okraji Osla.

V roce 1911 se zde postavilo nové Auditorium-aula. Zde jsou umístěny obrazy od Edvarda Mucha z roku 1916. V Aule se až do roku 1990 udělovala Nobelova cena míru. Později byla přesunuta na radnici.

Nobels Fredssenter

Nobels Fredssenter

Bývalá budova železničního nádraží Uestbanen, která nyní sídlí Nobels Adjaye. Jsou zde díla minulých i současných nositelů Nobelových cen. Pořádají se zde přednášky, výstavy, semináře a diskuze.

Co je zde ještě k vidění

Nationaltheatret - Národní divadlo

Bylo slavnostně otevřeno roku 1899 hrou norského dramatika Henrika Ibsena-sociálněkritickým dílem Nepřítel lidu. Barokní budovu navrhl Henrik Bull. V roce 1980 zachvátil budovu požár. Obnova trvala 5 let. Vstupenka platí i na prohlídku sbírky umění. Jsou zde obrazy mnoha norských umělců.

Oslo Konserthus - osloská koncertní síň

Byla otevřena v roce 1977 hlavní scénou norského kulturního a hudebního dění. Pravidelně zde vystupují pouze přední norští umělci. V 60. letech minulého století zvítězil v soutěži o návrh nové budovy architekt Gosta Aberg. Může zde vystupovat 120 hudebníků a do sálu se vejde až 1400 míst k sezení. Je zde domovská scéna oslo-Filharmonien. Každoročně se zde koná více než 300 představení, která navštíví více než 200 000 diváků.

Aker Brygge

Nyní významné nákupní a zábavní centrum s byty a restauracemi. Dříve toto místo sloužilo, jako loděnice Avers Mekaniske Verksted, která však byla roku 1982 uzavřena. Je zde prolnuta stará a nová architektura. Tato přestavba byla oceněna mezinárodním uznáním. Můžete se pokochat pohledem na pevnost Akershus.

Tip: Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Radhuset

Pohled na hodiny na věži Oslovské radnice Radhuset

Universitetet

Čelní budova univerzity v Oslu - Universitetet.

jinde:
stránka:
Poznejte Norsko - norsko.poznejte.cz - webdesign Ošklivý sup