Norsko

Oslo - hlavní město Norska

Oslo je přímořské hlavní město s rozlohou 453 čtverečných kilometrů a s téměř 500 000 obyvateli. Leží na špičce vod Oslofjordu u jihu, který se táhne cca 100 km od průsmyku Skagerrak v Baltském moři a zasahuje až k radnici hlavního města. Na severu jsou zalesněné vrcholky Nordmanky.. Je sídlem krále, parlamentu, církve, muzeí a dalších hlavních státních i veřejných institucí. Nad městem se tyčí skokanský můstek a televizní věž Tryvann. U pobřeží se nachází přístav ze 14.století. Z Osla se lehce dostaneme na poloostrov Bygdoy.

Západní část centra Osla

Zde jsou soustředěny většina nejvýznamnějších institucí a památek v Oslu. Většinu z nich jde obejít pěšky. Srdcem Osla se tato oblast stala teprve nedávno po dokončení Královského paláce a Karl Johans Gate ve druhé polovině 19. století. Je zde velmi dobré dopravní spojení.

Východní část centra Osla

Zde vzniklo historicky úplně první Oslo. První tržiště se nalézalo v Bjorvice-dnes obchodní přístav a dopravní uzel. V roce 1624 téměř celé Oslo lehlo popelem. Nalezneme zde opět mnoho restaurací a prodejen.

Pevnost Akershus

Tato pevnost je dominantou Oslofjordu a jejím účelem byla ochrana města a přístavu. Dnes je po několika přestavbách a rekonstrukcích místem pořádání různých slavností a najdete několik muzeí.

Bygdoy „neosídlený ostrov“

Prostírá se na konci oslofjordu, nedaleko centra metropole. Ostrovem byl téměř do konce 19.století, kdy průliv mezi Frognerkilenem a Bestumkilenem vyplnila voda.

Festivaly v Oslu

Velkou událostí pro město je hudební festival Karl Johan, který se každoročně koná 17. května, Oslovský festival církevní hudby v první polovině března a Oslovská jezdecká show v polovině října. Největším rivalem Osla je město Bergen, které je však o více jak polovinu menší.

Přírodní zajímavost pro turisty

Pozorování velryb

Kosatky lze pozorovat zejména v Tysfjordu na severu v rámci organizovaných safari. Nejlepší období je od října do ledna, kdy velryby připlouvají do Fjordů za potravou-sleďů. Samice kosatek dorůstají až 7,5 metru a dospělý samec až 9 metrů. Kosatky jsou rychlí, mrštní a stále hladoví živočichové. Na ostrově Andora se konají safari spojená se sledováním tuleňů a velkých vorvaňů.

Tip: Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

jinde:
stránka:
Poznejte Norsko - norsko.poznejte.cz - webdesign Ošklivý sup