Norsko

Špicberky (Svalbard)

Špicberky nebo-li souostroví Svalbard je jedno z nejméně hostinných míst na Zemi. Špicberky jsou známé též pod názvem „Země studeného pobřeží“. Nachází se 640 kilometrů severně od Norské pevniny (1300 kilometrů od Severního pólu). Letecky asi hodinu od města Tromsø. Dvě třetiny jeho rozlohy jsou pokryty ledovcem se zemí zmrzlou až pod 500 metrů.

Špicberky

Historie

Souostroví špicberky bylo pravděpodobně nalezeno ve 12. století islandským námořníkem. Bohužel byly „zapomenuty“ až do roku 1596. Tehdy holandský objevitel Willem Barents pojmenoval hlavní ostrov souostroví Špicberky – „Špičaté hory“. Ostrovy vyhledávali již od středověku různí dobrodruzi – velrybáři, mniši. V roce 1899 zde byla nalezena ložiska uhlí. Američané zde první důl otevřeli sedm let po tomto objevu. Postupem času zde začali těžit i ostatní země. Podepsali dohodu o těžení uhlí a zároveň dodržování Norských zákonů. Ve druhé světové válce němci tuto zónu i přesto vybombardovali.

Staré uhelné doly

Dnešní situace

Od 1. ledna 1995 mají Špicberky 3 národní parky, 15 rezervací mořských ptáků, 1 mroží rezervaci a 3 rezervace botanické. Norsko, stejně jako japonsko odmítá podepsat úmluvu o ochraně velryb a jiných živočichů, protože by tisíce obyvatel ztratilo tradiční zdroj obživy. Dále je zde problematika okyselování jezerních vod spadem oxidů síry.

Živočichové a turistický zájem

Patří sem hlavně kytovci. Pořádají se zde tzv. velrybí safari, kdy můžete sledovat tyto mořské tvory z bezprostřední vzdálenosti např. kosatky, velryby, tuleni, mroži, lední medvědi, polární lišky, sobi a nad hlavou mořští stěhovavý ptáci jako např. Racek sněžný.

Kdy a jak na Špicberky

Osada na Špicberkách během polární noci

V období mezi pozdním dubnem a koncem srpna zde slunce nezapadá. Veškerý sníh roztaje během července a louky rozkvetou. A mezi koncem října a polovinou února, zde panuje polární noc a teploty dosahují až -46 °C.

Nejjednodušší cesta na Špicberky je cesta letecká. Letadlem přistanete na letišti v Longyearbyenu na Spitzbergenu. Letecká společnost Braathens zajišťuje lety z mnoha měst: Oslo, Bergen, Trondhein, Tromsø, Alty a Hammerfestu. Letadla vylétají 4 krát až 5 krát týdně. Další leteská společnost SAS také létá, ale pouze z Osla přes Tromsø.

Dále se na souostroví Špicberky dá doletět helikoptérou či doplout na lodi „Safari“.

www letiště

Spitzbergen

Kostelík v jedné z osad na špicberkách

Je to jediný ostrov tohoto souostroví, který je stále zabydlen. Nalezneme zde 3 norské a 2 ruské osady. Obyvatelstvo čítá okolo 3000 obyvatel. 1000 obyvetal má Norská osada Longyearbyen, která se nachází cca v polovině ostrova. Osada byla založena roku 1906 při založení Američanem Jehnem M. Longyear uhelnou společnost Arctic Copany. Tato osada slouží jako hlavní město, takže zde nalezneme obchody, kavárny, kino, poštu, 3 hotely, banku, bazén atd.

Zbylé osady se nazývají Sveagruva, Barentsburg a Pyramiden. Mezi osadami neexistují žádné pozemní komunikace a jako měnu zde uplatňují hlavně norské koruny.

Tip: Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Značka ledního medvěda

Značka ledního medvěda

Špicberský mák

Špicberský mák (Svalbard Poppy)

Letiště na Špicberkách

Letiště na špicberkách - Svalbard lufthavn Longyear

Špicberky - lední medvěd

Lední medvědi jsou na Špicberkách běžní a při cestách je nutné mít u sebe pušku na možnou obranu.

jinde:
stránka:
Poznejte Norsko - norsko.poznejte.cz - webdesign Ošklivý sup